Vaasan hovioikeuden Tapani Vasama saa itsenäisyyspäivänä korkea-arvoisen kunniamerkin – katso täältä kaikki, joille myönnetään pian arvokas tunnustus

HELSINKI

Hallituksen puheenjohtajalle, kaarinalaiselle Antti Aarnio-Wihurille on myönnetty Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki. Se on korkein tänä vuonna itsenäisyyspäivänä annettavista kunniamerkeistä.

Vaasalainen hovioikeuden presidentti Tapani Vasama saa toiseksi korkeimman tunnustuksen Suomen Leijonan I luokan komentajamerkin.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkin ansaitsevat lääninrovasti Jarl Koskela Vaasasta, hovioikeudenneuvos Pirkko Loukusa Vaasasta ja professori Riitta Viitala Vaasasta.

Tasavallan presidentti on myöntänyt tänä itsenäisyyspäivänä yhteensä 3 759 merkkiä isänmaan palveluksessa ansioituneille kansalaisille. Merkki myönnetään huomattavista siviili- ja sotilasansioista. Ulkomaalainen voi saada kunniamerkin Suomen tunnustuksena ansiokkaasta toiminnasta Suomen hyväksi.

Vapaudenristin ritarikunnan myöntämät kunniamerkit itsenäisyyspäivänä 6.12.2018

2. luokan Vapaudenristi miekkoineen

Kukkonen Martti Juhani, eversti

2. luokan Vapaudenristi

Henriksson Kirsi Mirjam, johtaja, Kari Mika Pekka, kansanedustaja, Lammi Risto Reino Tapio, osastopäällikkö

3. luokan Vapaudenristi miekkoineen

Kelloniemi Esa Tuomo, everstiluutnantti

3. luokan Vapaudenristi

Järvinen Heikki Juhani, valtiotieteiden maisteri, Lahtinen Hannu Aimo Antero, maanviljelijä, Porvali Martti Veikko, varatuomari

4. luokan Vapaudenristi miekkoineen

Hakala Timo Heikki Samuel, toiminnanjohtaja, Loukkola Rauno Markku Olavi, toiminnanjohtaja

4. luokan Vapaudenristi

Erwes Erik Kalevi, puheenjohtaja, Koponen Pirjo Marjatta, koulusihteeri, Kähkölä Raija Helena, puheenjohtaja, Lehtimäki Matti Johannes, insinööri, Siukosaari Timo Reino Kustaa, ekonomi

Vapaudenristin 1. luokan ansiomitali

Reini Leena Kaisa, sotilaskotisisar

Tasavallan Presidentti, Suomen Valkoisen Ruusun ja Suomen Leijonan ritarikuntien suurmestari on päättänyt antaa 6.12.2018 ansioituneille Suomen kansalaisille seuraavat kunniamerkit.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

Aarnio-Wihuri Antti Ilmari, hallituksen puheenjohtaja Kaarina

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Alanko Kari Seppo Juhani, ulkoasiainneuvos Helsinki, Kohonen Teuvo Kalevi, akateemikko Espoo, Kulmala Markku Tapio, akateemikko Helsinki, Kyöstilä Karl Heikki, toimitusjohtaja Helsinki, Noras Arto Erkki, sellotaiteilija, professori Helsinki, Vasama Tapani Päiviö, hovioikeuden presidentti Vaasa

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Filatov Tarja, kansanedustaja Hämeenlinna, Grahn-Laasonen Sanni Kaisa, opetusministeri Forssa, Heikkilä Pauli Anton Mikael, toimitusjohtaja Espoo, Huber Satu Maaria Annika, toimitusjohtaja Helsinki, Kantor Ari, oikeusneuvos Helsinki, Lindström Jari Tapani, työministeri Kouvola, Niinimäki Jouko Juhani, rehtori Oulu, Niinistö Jussi Lauri Juhani, puolustusministeri Helsinki, Salmi Ilkka Tapani, kansliapäällikkö Helsinki

Suomen Leijonan komentajamerkki

Aalto Jukka Tapani, osastopäällikkö Kirkkonummi, Aho Kari Jussi, hallituksen puheenjohtaja Helsinki, Andersin Henrik Gustaf Alexander, hallituksen puheenjohtaja Kauniainen, Ekholm Kai Rauno, ylikirjastonhoitaja, professori Vantaa, Eloranta Jarkko Tapani, puheenjohtaja Helsinki, Hautala Heidi, Euroopan parlamentin jäsen Helsinki, Hellstén Aimo Tapani, varatoimitusjohtaja Helsinki, Holopainen Outi Maria, ulkoasiainneuvos Helsinki, Hurme Annikka Susanna, toimitusjohtaja Helsinki, Isomoisio Ritva Irene, hallinto-oikeuden ylituomari Kaarina, Isotalo Olli Pekka, toimitusjohtaja Helsinki, Kantola Timo Pekka, ulkoasiainneuvos Helsinki, Kariniemi Juha Pekka Olavi, hallituksen puheenjohtaja Säkylä, Kauhanen Olli-Pekka, kuvanveistäjä Espoo, Kauppi Lea Hannele, pääjohtaja Helsinki, Kivinen Lauri Simo, toimitusjohtaja Helsinki, Korpivaara Marja Riitta, ulkoasiainneuvos Helsinki, Kujala Arto Juhani, osastopäällikkö Sipoo, Lamminen Kirsti Johanna, toimitusjohtaja Espoo, Meurman Jukka Heikki, professori emeritus Espoo, Michelsson Christer Gustaf, ulkoasiainneuvos Emäsalo, Miettinen Timo Ensio, hallituksen puheenjohtaja Helsinki, Mikkola Leena-Kaisa, ulkoasiainneuvos Helsinki, Nurmi Asko Erik, hovioikeudenlaamanni Lieto, Paavola Maija-Leena, eduskunnan pääsihteeri Helsinki, Pakarinen Pia Riika Birgitta, apulaispormestari Helsinki, Pyhäjärvi Pirjo Leena, hallinto-oikeuden ylituomari Rovaniemi, Saarenheimo Tuomas Kaarlo, alivaltiosihteeri Helsinki, Saarinen Tero Kalevi, taiteellinen johtaja Helsinki, Salonen Marianne, hovioikeudenneuvos Turku, Santala Satu-Leena Elina, ulkoasiainneuvos Nummela, Saunanoja Olli Ilmari, käräjäoikeuden laamanni Espoo, Savolainen Markku Juhani, ylilääkäri, professori Oulu, Scheinin Patrik Mikael, professori Helsinki, Tarkka Aino Helena, hallinto- ja kehitysjohtaja, ylijohtaja Helsinki, Timonen Topi Tuomas Jussi, toimitusjohtaja Espoo, Unkila Teija Hannele, osaston johtaja, hovioikeudenlaamanni Rovaniemi, Valo Maarit Anneli, professori Jyväskylä, Varpe Riitta Kaarina, toimitusjohtaja Tampere

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki, muun muassa

Koskela Jarl Krister, kirkkoherra, lääninrovasti Vaasa, Loukusa Pirkko Kaarina, hovioikeudenneuvos Vaasa, Viitala Riitta Liisa, professori Vaasa

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Ahvo-Saartamo Eija Helena, taiteilija Kirkkonummi, Anttila Tapio Juhani, sisustusarkkitehti Lahti, Hyökki Matti Anton, kuorokapellimestari, dir. mus. Porvoo, Juva Kersti Anna Linnea, suomentaja Helsinki, Koivisto Tarmo Uolevi, sarjakuvataiteilija Helsinki, Korhola Marja Anitta, teatterinjohtaja, tanssitaiteilija Vantaa, Lavaste-Ailio Aila Mirjam Kaarina, dramaturgi, teatterinjohtaja Laukaa, Liulia Marita, taiteilija, ohjaaja Helsinki, Nissinen Salme Marjatta, pukusuunnittelija Helsinki, Parm Tapani Ilmo Sakari, ohjaaja Helsinki, Peltola Sirkka-Liisa, näytelmäkirjailija Tampere, Tuominen-Niittylä Ekaterina, keramiikkataiteilija Pornainen

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki solkineen

Niskanen Iivo Henrik, olympiavoittaja Kuopio, Suur-Hamari Matti Lauri Antero, paralympiavoittaja, Imatra

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Isoaho Marja-Terttu Hillevi, ylilääkäri Lapua, Nikkola-Sihto Anja Maria Annikka, ylilääkäri, toimintayksikön johtaja Seinäjoki, Santala Pentti Ilmari, maanviljelijä Kauhajoki

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Ahlberg Rurik Sylvester, kommundirektör Korsholm, Bondén, Hans Erik, verkställande direktör Kaskö, Hakala-Ranta Antti Iisakki, liiketoimintayksikön johtaja Vaasa, Hantula Heli Maria, yksikön päällikkö Lapua, Kartano Marja-Terttu Päivikki, silmätautien erikoislääkäri, ilmailulääkäri Kauhajoki, Knip Anders Ragnar Wilhelm, puheenjohtaja Mustasaari, Laaksonen Matti Antero, yliopistonlehtori Vaasa, Neulaniemi Jari Jukka, ylikomisario, esikuntapäällikkö Vaasa, Nieminen Peter Johannes, ansvarsområdesdirektör Vasa, Paloneva Matti Ilmari, koti- ja laitoshoidon johtaja Vaasa, Potka Timo Kalevi, johtaja Laihia, Vierimaa Kaija Maritta, yksikönjohtaja Seinäjoki, Ylinen Markku Juhani, rovasti Seinäjoki.

Suomen Leijonan ritarimerkki

Ahvonen Anssi Topi Johannes, erikoistutkija Laihia, Bjurs Peter Lars, ekonomi- och finansdirektör Malax, Forslund John Niklas Emanuel, timlärare Jakobstad, Hultén Thomas John Eric, verkställande direktör Jakobstad, Kainlauri Karin Eva Johanna, jurist Vasa, Keskinen Jarmo Ilkka Juhani, rikostarkastaja Vaasa, Kivipelto Taavi Kyösti, maanmittausinsinööri Alajärvi, Kämi Antti Taavi Tapio, johtaja Vaasa, Leppänen Marjut Hilkka Tellervo, kehittämispäällikkö Seinäjoki, Ollus Robert Bertel, direktör Vasa, Rautonen Markku Olavi, henkilöstöpäällikkö Vaasa, Rousu Ari Eino Juhani, rehtori Ilmajoki, Salmi Jussi Tapani, tuotespesialisti Vaasa, Savioja Marja Kaarina, toimitusjohtaja Isojoki

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Ahlnäs Alf Ossian, lantmäteriingenjör Vörå, Asikainen Pasi Henrik, toimitusjohtaja Vaasa, Backström Kerstin Alice, socialdirektör Korsholm, Eklund Erik Rabbe, ekonomidirektör Korsholm, Hakala Pasi Tapio, rehtori Alavus, Kallio-Nyberg Irma Elina, tutkija Vaasa, Kuusiluoma Vuokko Hannele, perusturvajohtaja Parkano, Lakso Timo Jaakko, maakuntasuunnittelija Lapua, Mukka-Koivumäki Mari Pauliina, päärakennearvostelija Isojoki, Myllyniemi Hanna Kaisa Susanna, hammaslääkäri Isokyrö, Männikkö Merja Jaana Hannele, kuntayhtymäjohtaja Parkano, Punkari Olli-Pekka, rikoskomisario Seinäjoki, Rossinen Marko Ilmari, kunta-asiamies Seinäjoki, Saarikoski Jorma Yrjö Johannes, toimitusjohtaja, ekonomi Teuva, Salminen Minna Johanna, palveluesimies Virrat, Simons Leif Robert, verkställande direktör Närpes, Skinnar Leif Sture, tullöverinspektör Malax, Strandberg Henrik Jakob, jordbrukare Nykarleby, Teitti Erkki Tapani, apulaisjohtaja Seinäjoki, Vikman, Ruth Lis-Marie, chef för vårdarbetet, Jakobstad, Wikström Ulla-Brita, rektor Nykarleby, Örn Karola Gunilla, kvalitetschef Korsholm

Suomen Leijonan ansioristi

Anttila Katri Tuulia, maatalousyrittäjä Kurikka, Autio Asko Kullervo, tarkastaja Alajärvi, Bengs-Lattunen Carola, försäljningsassistent Malax, Björk Peter Lars Wilhelm, toimitusjohtaja Pietarsaari, Björkholm Bernt Anders, verkställande direktör Malax, Buss Lisen Marianne, överskötare Vasa, Flemming Lise-Lotte Birgitta, planerare Korsholm, Grankvist Ulf Krister Andreas, kriminalöverkonstapel Korsholm, Hakola Maire Elise, palvelujohtaja Ilmajoki, Hamberg Karl Gunnar, överinspektör Malax, Hanhikoski Ann Åsa Elisabet, klasslärare Evijärvi, Hauta-aho Kalevi Artturi, aluejohtaja Alavus, Henriksson Bengt Ove, tullöverinspektör Sundom, Holm Henrik Carl Magnus, lantbrukare Nykarleby, Ikola Timo Matti, maatalousyrittäjä Isokyrö, Junna Marja Helena, materiaalipäällikkö Jalasjärvi, Jussila Pasi Ilari, asiantuntija Vaasa, Kantola Juha Sakari, maatalousyrittäjä Soini, Kaunisharju Leila Anneli, tapahtumakoordinaattori Seinäjoki, Kulmala Esa Juhani, ylikonstaapeli Teuva, Lindroos Sirpa Annikki, ylitarkastaja Vaasa, Lundberg Anders Mats Erik, affärsområdeschef Vörå, Makkonen Tuula Helena, henkilöstöpäällikkö Seinäjoki, Mustonen Tarja Anneli, notaari Vaasa, Myllymäki Timo Ilmari, suunnitteluinsinööri Laihia, Niemistö Päivi Helena, henkilöstöjohtaja Kauhava, Nurmela Jarmo Matti Juhani, palveluesimies Alajärvi, Nylund-Doktar Greta, byråchef Vörå, Ossi Juha Kullervo, rakennusinsinööri Vaasa, Paavola Pekka Yrjö Tapani, maatalousyrittäjä Kauhava, Passell Kenneth Christian André, käyttöpäällikkö Pietarsaari, Pentinmäki Pentti Tapio, maaseutuyrittäjä Karvia, Rauhala Anne Maria Helena, kehittämispäällikkö Seinäjoki, Risikko Anne Marja, rekrytointipäällikkö Seinäjoki, Ristaniemi Hannu Olavi, toimitusjohtaja Kauhava, Rosendahl Rainer Charles, salaojateknikko Närpiö, Sabel Gert Henrik, toimittaja Vaasa, Savola Heikki Lauri Tapio, maanviljelijä Ähtäri, Seres Don Johan, markanskaffningsansvarig Vasa, Taimisto Martti Juhani, teknologiapäällikkö Vaasa, Teir Jan Anders, verksamhetsledare Kristinestad, Thölix Tor Peter Johan, jordbrukare Närpes, Varjanto Virpi Heli Anneli, toimistopäällikkö Ilmajoki, Ylirinne Jorma Matti, rakennuttamispäällikkö Kauhava

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Ammesmäki Anita Maria, myyntikoordinaattori Vimpeli, Anderson Ruben Andreas, företagare Vörå, Backman Mathias Christian, miljövårdschef Nykarleby, Björkman Heikki Tapani, tuotekehitysarkkitehti Vaasa, Borgmästars Yvonne, ledare för förskola och eftermiddagsverksamhet Pedersöre, Erämaa-Hyvärinen Saara, lastentarhanopettaja Kaskinen, Eteläniemi Timo Tapani, taksiyrittäjä Virrat, Hammarström Kaj Mikael, försäljningschef Korsholm, Heinonen Anne Marjatta, osastonhoitaja Seinäjoki, Hemminki Harri Tapani, koestusasiantuntija Laihia, Hietamäki Anita Merja, virastomestari Vaasa, Himanka Riitta Elisa, perintäsihteeri Lapua, Hirvilammi Elli Helena, sairaanhoitaja osastonhoitaja Seinäjoki, Holkko Merja Kyllikki, kouluttaja yrittäjä Karvia, Holm Raimo Olavi, toimitusjohtaja Kauhava, Holmbacka Inga-Britt Mariann, textillärare Pedersöre, Huhta-Halkola Jouko Heikki, tienpidon asiantuntija Vaasa, Huhtala, Jarmo Jaakko Iisakki, hedelmällisyysneuvontaseminologi Kauhajoki, Hydén Lars Åke, sjukskötare Vasa, Häggblom Kari Håkan, käynnissäpito-operaattori Kaskinen, Jerohin Hannu Juhani, tarkastaja Vaasa, Järvelä Matti Ilmari, työnjohtaja Vimpeli, Järvinen Jussi Pekka, ryhmäpäällikkö Seinäjoki, Kallio Erkki, tekninen myyjä Parkano, Kallio Kai, taloussihteeri Vaasa, Kangas Simo Johannes, tuotekehitysarkkitehti Vaasa, Kero Veli-Matti, projekti-insinööri Vaasa, Kiviluoma Kari Juhani, tavaratalojohtaja Seinäjoki, Kiviluoma Raija Siiri Tellervo, luokanopettaja Kauhajoki, Kivioja Merja Helmi Elisabeth, hotellipäällikkö Kurikka, Knuuttila Jari Matti, toimitusjohtaja Kauhava, Kohtamäki Mirja Elina, myyntiesimies Vaasa, Koiramäki Pirkko Anneli, kaupunginvaltuutettu Ähtäri, Koivulampi Hanna Maria, maatalousyrittäjä Alajärvi, Konttas Juhana Veli Kalervo, projekti-insinööri Vaasa, Kortesmäki Tuula Irmeli, asiantuntija Seinäjoki, Kujala Arja Elisa, kotieläinasiantuntija Kurikka, Kujanpää Jorma Juhani, asiantuntija Seinäjoki, Kullas-Norrgård Kristina Maria, teamledare Vörå, Kunnaspuro Katariina Marianne, sairaanhoitaja Kauhajoki, Kuutti Virpi Anneli, keittiömestari Vaasa, Lahtinen Maini Satu Elli, johdon sihteeri Vaasa, Laine Tommi Iikka Johannes, maanviljelijä Isokyrö, Lidman Vesa Juhani, projektipäällikkö Isokyrö, Luusalo Juhani Ilmari, kihlakunnanulosottomies Parkano, Majaniemi Heikki Aatos, valmistussuunnittelija Vaasa, Malm Jyrki Juhani, maanviljelijä Karijoki, Manni Johanna Katariina, hallinnollinen avustaja, Hongkong, Manninen Anneli, diplomi-insinööri Seinäjoki, Mattila Merja Hannele, esimies Pietarsaari, Mattila Vesa Juhani, ketjupäällikkö, Seinäjoki, Mecklin-Lönnkvist Sofie, ledande nödcentraloperatör Korsholm, Mäki-Krekola Timo Samuel, projekti-insinööri Vaasa, Niemi Anna-Liisa, merkonomi Kauhava, Niemi Timo Juhani, huoltopäällikkö Vaasa, Norja Anja Helena, talousasiantuntija Alavus, Nurmela Elina Maarit, asiantuntija Kurikka, Ojala Esko Martti, maanviljelijä Kauhajoki, Ojala Tapani Antero, ympäristöpalvelujen johtaja Kauhajoki, Oja-Lipasti Katri Irene, osastonhoitaja Ilmajoki, Onnela Toivo Veli Aulis, rakennusmestari Alavus, Paloniemi Ulla-Maija, perusopetuksen luokanopettaja Kauhajoki, Paulasalo Anne Marja, yksikön päällikkö Parkano, Pennala Sami Pekka, maanviljelijä Alavus, Penttala Jaana Kristiina, työnjohtaja Isokyrö, Perttu Kari Veikko, työnjohtaja Kauhava, Peräkorpi, Anita Maarit, marketpäällikkö Kauhajoki, Pienimäki Marja-Liisa Susanna, vastaava yksilövalmentaja, yrittäjä Alavus, Piri Mika Petri, yrittäjä Kauhava, Puuskamäki Merja Inkeri, perushoitaja Ilmajoki, Ranta Antti Johannes, huoltoasiantuntija Vaasa, Rinne Päivi Marja-Liisa, kehityspäällikkö Seinäjoki, Rinta-Hiiro Helena Tuulikki, pääkirjanpitäjä Ähtäri, Rissanen Timo Tapio, pääsuunnittelija Vaasa, Ronkainen Juha Antero, aluemyyntipäällikkö Laihia, Rosengren Stig Erik, jordbrukare, företagare Kristinestad, Ruinu Arja Tuula Irmeli, päivähoidon ohjaaja Parkano, Saarikoski Päivi Katariina, controller Seinäjoki, Sepponen, Pirjo Hannele talousasiantuntija Vaasa, Sjöberg Meives Marlene Elisabeth, hälsovårdare Malax, Skeppar Peter Jan, försäljningschef Korsholm, Soisalo Tiina Marjatta, kotieläinasiantuntija Ilmajoki, Still Sture Henrik, webbansvarig Vasa, Still Veli-Pekka, rikosylikonstaapeli, -, Strömsbäck Susanne Ann-Katrin, barnträdgårdslärare Malax, Suikkanen Lisbeth Bernice, sjukskötare Vörå, Svahn Kirsti, kehittämissuunnittelija Seinäjoki, Takala Teea Marika, marketpäällikkö Seinäjoki, Tantarimäki Arto Aimo, järjestelmäpäällikkö Seinäjoki, Tapanainen Tarja Kaarina, yhteyspäällikkö Kauhajoki, Uusitalo Kari Matti, yrittäjä, maanviljelijä Teuva, Valli Anne Elina, toimitusohjaaja Seinäjoki, Wallsten Tom Kristian Vilhelm, paloesimies Pietarsaari, Yli-Rahnasto Auli Marja Ilona, kotieläinasiantuntija Kauhajoki

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aho Hannu Kalervo, tuotantotyöntekijä Teuva, Bäcklund Matti Tapio, vartija Lapua, Dahlgren Inga-Britt Christina, hemvårdare Malax, Ekola Terttu Helena, ratkaisuasiantuntija Kauhava, Guldén Harriet Isabella, kanslist Närpes, Harju Tapani Veijo, yrittäjä Kauhava, Harju-Heikkilä Päivi Susanna, hallinnollinen avustaja Italia, Harju-Villamo Anja Aleksandra, talouspäällikkö Isojoki, Hartvik-Matkoski Sabina, löneräknare Korsnäs, Huovinen Kati Susanna, vanhempi rikoskonstaapeli Vaasa, Häggblom Susanne Maria, försäljningschef Vasa, Häkkinen Leila Helena, myyntiassistentti Vöyri, Jaskari Katri Tuula Tellervo, pankkitoimihenkilö Kauhajoki, Kalliomäki Eila Anelma, perushoitaja Virrat, Karhu Päivi Johanna, kuljetussuunnittelija Isokyrö, Kemppainen Katri Elina, kulttuurisihteeri Isokyrö, Kerttula Marjukka Kastehelmi, lastenohjaaja Isojoki, Korkea-aho Viola Margareta, byråsekreterare Pedersöre, Koski Timo Tapani, rata-asentaja Ilmajoki, Kuja-Kyyny Ari Kalevi, palvelupäällikkö Kauhajoki, Lehtimaa Veli Matti, rata-asentaja Seinäjoki, Lehto Monica Alice, kirjanpitäjä Mustasaari, Leppämäki Petri Tapio, hedelmällisyysneuvontaseminologi Virrat, Lundvall Else Henrita, förskollärare Korsnäs, Luther-Lindqvist Gunilla, ordförande Jakobstad, Mannfolk Lars-Erik, lagerchef Korsnäs, Myllykangas Hannu Tapio, strateginen ostaja Mustasaari, Mäenpää Arto Juhani, koestaja Vaasa, Nappari Jari Elias, vartija Soini, Niemi Tarja Elina, toimistosihteeri Merikarvia, Nummijoki Liisa Maria, käräjäsihteeri Kauhajoki, Nurminen Elisa Marianne, järjestelmäkehitysasiantuntija Vaasa, Ojala Pirjo-Liisa, myyntireskontran hoitaja Seinäjoki, Paananen Teija Marjatta, perhepäivähoidon ohjaaja Kauhajoki, Paavola Anna-Liisa, järjestelmätuen esimies Seinäjoki, Paavola Armi Orvokki, kirjastovirkailija Kauhajoki, Palanne Tuula Marjatta, toimistosihteeri Virrat, Penttilä Raija Leena, toimistosihteeri Kauhajoki, Pohto-Latvala Raili Eliisa, siipikarjatyöntekijä Seinäjoki, Purra Martti Antero, vanhempi konstaapeli Seinäjoki, Rajalahti Heli Maarit, palvelutyöntekijä, emäntä Alavus, Rantala Anja Tellervo, yrittäjä Alajärvi, Rantanen Jukka Eero Oskari, laitosmies Kuortane, Rautakorpi Johanna Kristiina, lastenohjaaja Lapua, Reinilä Juhani Vilhelm, myyntivastaava Seinäjoki, Riitamäki Eija Orvokki, lastentarhanopettaja Virrat, Rinta-Hynnilä Tarja Anneli, tietopalvelusihteeri Seinäjoki, Ristimäki Timo Tapio, käyttömestari Parkano, Ropponen Jani Tapio, vanhempi konstaapeli Kurikka, Rotola-Pukkila Kirsti Marjatta, toimistotyöntekijä Kauhajoki, Ruohomäki Asko Jalmari, verkostoasentaja Virrat, Rönnback Carina Britt-Helen, sysselsättningsledare Malax, Saarela Sari, valmistussuunnittelija Mustasaari, Saari Antti Artturi, liikunnanohjaaja-urheilualueiden hoitaja Evijärvi, Saarijärvi Sirpa Kaarina, lastentarhanopettaja Kauhava, Salo Seija Elisabet, laskentasihteeri Teuva, Salokuutti Riitta Maija, perushoitaja Kauhajoki, Stråka Ing-Maj Carola Helena, daghemsföreståndare Nykarleby, Ström Gun Elisabeth Maria, försäljningsassistent Vasa, Sulkakoski Vuokko Marianne, ohjaaja Evijärvi, Sundqvist Ann-Jeanette Maria, löneuträknare Jakobstad, Suomu Pirkko Inkeri, projektilaskentapäällikkö Vaasa, Taipale Saini Tuulikki, myyntineuvottelija Isojoki, Taivaljärvi Tiina Johanna, vanhempi konstaapeli Seinäjoki, Thessman Karl Mikael, palvelumyyjä Vaasa, Tuomela Heikki Eino Johannes, maanviljelijä Teuva, Törnqvist Ylva Margita, kursutvecklare Vörå, Vaarasto Paula Annikki, asiantuntija Vaasa, Viitaharju Saara Anneli, lähihoitaja, yrittäjä Parkano, Västi Päivi Kaarina, kuljetus- ja logistiikkapäällikkö Vaasa, Åhlfors Gun Margareta, lönesekreterare Jakobstad

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Aho Maarit Hannele, asiakasomistajaneuvoja Seinäjoki, Ahokas Birgitta Hannele, perushoitaja Virrat, Ala-Renko Kielo Tellervo, pakkaaja Ilmajoki, Björlin Vesa-Pekka, loppukokoonpanija Vaasa, Fiskars Helene Elisabeth, primärskötare Korsnäs, Forsberg Lasse Erik, maalaaja Vaasa, Haapamäki Nina Maria Birgitta, palveluvastaava Alavus, Hakala Jari Matti, käämijä Vaasa, Hannuksela Anneli Tellervo, yrittäjä Kauhajoki, Hauta-aho Esa Uolevi, liikuntapaikkojen hoitaja Alajärvi, Heinonen Tuula Marjatta, elintarviketyöntekijä Seinäjoki, Karimäki Tarja Helena, myyntineuvottelija Vaasa, Korpi Tapio Ilmari, rata-asentaja Vaasa, Kuutti Kari Juhani, rata-asentaja Kauhava, Lassander Gun-Maj Dorthy, myyjä Närpiö, Lepistö Arja Marita Hannele, linjanhoitaja Vaasa, Lilius Olli Kalervo, rata-asentaja Tervajoki, Lindfors Kai Henrik, koneenasettaja Vaasa, Lindholm Pekka Sakari, koneiden korjaaja Vaasa, Lintula Juhani Mikael, rata-asentaja Kurikka, Luotonen Riitta Tuulikki, laitoshuoltaja Merikarvia, Myllykangas Tuija Maarit, tuotteen loppukokoonpanija Mustasaari, Niemelä Tuija Liisa, myyntineuvottelija Vaasa, Olkkonen Saara Marjatta, elektroniikkatyöntekijä Vaasa, Pajuranta Mauri Johannes, tuotteenvalmistaja Ilmajoki, Peltonen Mirjami, keittäjä Kauhajoki, Puntala Esa Antero, kuntohoitaja Ähtäri, Rajala Armi, kokki Virrat, Ruohoniemi Pirjo Irmeli Orvokki, tuotteen loppukokoonpanija Vaasa, Salonen Susanne, skolgångsassistent Nykarleby, Savola Arto Kalevi, tavaran vastaanottaja Vaasa

Lisää aiheesta

Kommentoi




Luetuimmat Pohjanmaan uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi

Luetuimmat poliisiuutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi




Lisää maakunnasta