Onneksi olkoon! Tässä ovat syksyn uudet ylioppilaat

Syksyn ylioppilaskokeiden tulokset tulevat julki tänään. Ylioppilaslautakunta antaa tulokset lukioille aamukahdeksalta.

Toimitus julkaisee ylioppilaslakin saaneiden nimet sekä verkkosivuilla että paperisessa lehdessä.

Lista päivittyy ja tarkentuu tänään verkkoon sitä mukaa, kun toimitus saa lukioilta ylioppilaaksi päässeiden nimet.

Onneksi olkoon kaikille ylioppilaille!

Alajärven lukio

Haavisto Viljami, Hietala Siiri, Laasala Jesse

Alavuden lukio

Ahola Elli, Soukkala Joonas, Ylinen Eerika

Evijärven lukio

Latukka Ville

Honkajoen lukio

Henna Huhta, Isojoki

Härmän lukio

Jokinen Ilona, Järvinen Lauri

Ilmajoen lukio

Ala-Ranta Susanna, Halkola Iiris, Hissa Janita, Hjelt Inka, Isoniemi Iivari, Kammi-Rahnasto Hanna, Kananoja Oskari, Korpela Santeri, Lähde Eetu, Mäki-Jouppila Aaro, Mård Krista, Tallgrén Jaana

Kujanpää Eeli, kaksoistutkinnon suorittanut

Kauhajoen lukio

Mäntymäki Jemina, Ojanen Juuso-Pekka, Pohjola Julia

Karleby svenska gymnasium

Ellen Källström, Noora Sandvik

Kauhavan lukio

Kuokkanen Jere, Karhunmaa Johanna

Kokkolan aikuis- ja ammattilukio

Julius Kokko, Rebekka Salmela, Mirka Tanninen, Saija Tolonen

Kuortaneen lukio ja urheilulukio

Tuhkala Aino (kaksoistutkinto), Hauta-aho Juhani, Helin Neea, Huhtakangas Joonas, Huhtala Joni, Koski-Vähälä Milla, Mansikkaviita Veda, Mäki Oona, Niemelä Iina, Pajala Jutta, Pakarinen Essi, Peltomäki Eemil, Rapeli Jaana, Rasinperä Miro, Salpakari Emma

Kyrönmaan lukio

Tuurinkoski Aliina

Laihian lukio

Kauppi Anssi

Lapuan lukio

Aila Topi, Laurila Jade (kaksoistutkinto), Kangas Teemu

Nurmon lukio

Hakala Nuutti, Isokangas Otto, Jaskari Eemeli, Järvinen Milla-Eerika (kaksoistutkinto), Peltola Annika, Rintala Mari, Takala Minttu, Vesterinen Iina

Pietarsaaren lukio

Myllyaho Mila Maria, Sundqvist Linus Otto Valtteri

Seinäjoen lukio

Eikkula Liisa-Maija, Haapasalmi Marianne, Haavisto Petra, Kaminen Laura, Katila Henri, Kauppila Lyydia, Ketola Toni, Koivusaari Karoliina, Kontio Juha, Kuivalainen Iina-Maria, Lamberg Johan, Lehtinen Elina, Mäki-Ikola Jere, Mäntylä Oliver, Niemistö Kati, Nikkola Miko-Samuel, Peräsalo Alina, Radwan Samir, Romppainen Tilda, Saartenoja Aliisa, Sirviö Marika, Suhonen Anni, Tiisijärvi Feetu, Vinni Jonna, Välimäki Jasmiina

Seinäjoen lukion aikuislinja

Kontula Milla

Seinäjoen lukion aikuislinja: Ammatillinen perustutkinto ja ylioppilastutkinto

Koivumetsä Jimi, Kurkimäki Emmi, Lohilahti Josefina, Luhtanen Mikael, Marttila Nina

Turun iltalukio

Seppä Mikael

Vaasan lyseon lukio

Ekorre Altti, Hyttinen Nea, Immonen Ville, Jääskeläinen Oskari, Kabuka Niyongari, Korkiakoski Denize, Lehtimäki Santeri, Lehtinen Samu, Luhtala Nelly-Noora, Myllymäki Akseli, Olsen Rosa, Pöllänen Peppi, Rintala Onni, Saari Juho, Sadiki Sami, Schöning Aleksi, Uljas Helmiina, Vainio Kaisa

Vaasan lyseon lukion aikuislinja

Tisza Samuel

Vaasan lyseon lukion aikuislinja/yhdistelmätutkinto

De Cet Viviana, Hemgård Cajsa, Hihnala Veera, Holappa Atte, Koivumäki Oliwier, Peltoniemi Janina, Syri Jesse, Tarkkanen Mika

Vasa övningsskola

Ekström Emma, Stolpe Antonia

Vimpelin lukio

Leppäaho Santtu, Timmerpakka Onni

Ylistaron lukio

Ritonen Hanna, Sutinen Aleksanteri

Ähtärin lukio

Katajamäki Essi

Sammon keskuslukio Tampere

Eetu Mäkelä (Alajärvi) Nyrhinen Nea Seinäjoki

Vörå samgymnasium

Gashiin Qaali

Kommentoi




Luetuimmat Pohjanmaan uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi



Suosituimmat poliisiuutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi

Lisää maakunnasta