Herättäjä-Yhdistys lopettaa kirjakaupan Lapualla ja laittaa Kosolan talon myyntiin – syynä kivijalkakaupoille tuttu ongelma

Herättäjä-Yhdistyksen kirjakauppa lopettaa toimintansa tänä keväänä. Asiasta kertoo Herättäjä-Yhdistys verkkosivuillaan.

Kirjakauppa Oy:n lopettamispäätöksen teki Herättäjä-Yhdistyksen hallitus. Toiminnanjohtaja Simo Juntunen sanoo tiedotteessa , että lopettamisen syynä on Kirjakaupan pitkään jatkunut liikevaihdon pieneneminen ja kannattamattomuus sekä alan tulevaisuudennäkymät.

Kirjakauppa on palvellut asiakkaita Lapualla yli 70 vuoden ajan.

– Kirjakauppa-ala ja ihmisten ostokäyttäytyminen ovat muuttuneet merkittävästi viimeisten vuosien aikana. Perinteisen kivijalkakirjakaupan rinnalle ovat tulleet verkkokaupat. Lisäksi kirjojen myynti suurissa marketeissa on lisääntynyt. Myös mobiilisti kuunneltavat äänikirjat ovat tulleet markkinoille, kertoo Kirjakauppa Oy:n toimitusjohtajaHanna Maunula.

Loppuunmyynti alkaa maaliskuun alusta. Toiminnan arvioidaan päättyvän myöhemmin keväällä.

Toiminnanjohtaja Simo Juntunen kertoo, että samalla Herättäjä-Yhdistys laittaa koko nykyisen toimitalonsa, Kosolan talon, myyntiin.

– Tässä Kosolan talossa on enemmän neliöitä kuin yhdistys tarvitsee, Juntunen kommentoi.

Kirkkopalvelut ja Herättäjä-Yhdistys ovat alustavasti sopineet, että Yhdistyksen toimisto siirtyy Seurakuntaopiston Lapuan kampukselle sen jälkeen, kun talo on myyty.

Yhdistys kertoo, että se aikoo jatkaa kustannustoimintaa entiseen malliin kirjakaupan lopettamisesta huolimatta. Yhdistyksen kustantamia kirjoja, äänitteitä ja lehtiä voi edelleen ostaa yhdistyksen toimistosta ja verkkokaupasta.

Lisää aiheesta

Kommentoi
Luetuimmat Pohjanmaan uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • KuukausiSuosituimmat poliisiuutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi

Lisää maakunnasta