Näin päättyi Ruotsi-ottelu Tampereella: tulokset ja pisteet lajeittain

Suomi-Ruotsi-maaottelu Tampereella, päätöspäivän tulokset:

Loppupisteet:

Naiset: Suomi-Ruotsi 194-216.

Miehet: Suomi-Ruotsi 206-202.

Naiset:

200 m (-0,3): 1) Aino Pulkkinen S 23,88, 2) Lisa Lilja R 23,93, 3) Daniella Busk R ja Milja Thureson S 24,19, 5) Anniina Kortetmaa S 24,22, 6) Matilda Hellqvist R 24,33. - pisteet: 12,5-9,5.

800 m: 1) Hanna Hermansson R 2.02,64, 2) Sara Kuivisto S 2.02,97, 3) Lovisa Lindh R 2.03,79, 4) Aino Paunonen S 2.04,89, 5) Yolanda Ngarambe R 2.05,68, 6) Jonna Julin S 2.07,30. - pisteet: 9-13.

10 000 m: 1) Charlotta Fougberg R 32.34,47, 2) Alisa Vainio S 33.05,11, 3) Linn Nilsson R 33.48,25, 4) Sara Christiansson R 33.54,55, 5) Kaisa Tyni S 34.36,61, 6) Astrid Snäll S 35.28,14. - pisteet: 8-14.

100 m aj (+0,4): 1) Nooralotta Neziri S 13,13, 2) Annimari Korte S 13,23, 3) Reetta Hurske S 13,27, 4) Elin Westerlund R 13,51, 5) Emma Tuvesson R 13,63, 6) Amanda Hansson R 13,94. - pisteet: 16-6.

400 m aj: 1) Nea Mattila S 57,81, 2) Johanna Holmén-Svensson R 57,84, 3) Viivi Lehikoinen S 57,90, 4) Eveliina Määttänen S 58,93, 5) Amanda Holmberg R 59,82, 6) Lovisa Linde R 1.00,12. - pisteet: 14-8.

Korkeus: 1) Erika Kinsey R 190, 2) Sofie Skoog R 190, 3) Ella Junnila S 188, 4) Maja Nilsson R 185, 5) Jessica Kähärä S 181, 6) Elina Kakko S 181. - pisteet: 7-15.

Pituus: 1) Khaddi Sagnia R 645, 2) Maria Huntington S 630, 3) Erica Jarder R 622, 4) Malin Marmbrandt R 621, 5) Taika Koilahti S 616, 6) Anne-Mari Lehtiö S 603. - pisteet: 8-14.

Kuula: 1) Fanny Roos R 17,95, 2) Frida Åkerström R 17,11, 3) Senja Mäkitörmä S 16,01, 4) Kaisa Kymäläinen S 15,72, 5) Amanda Malmehed R 15,41, 6) Suvi Helin S 14,97. - pisteet: 8-14.

Moukari: 1) Krista Tervo Suomi 67,18, 2) Grete Ahlberg R 66,34, 3) Marinda Pettersson R 65,85, 4) Inga Linna S 64,11, 5) Ida Storm R 62,74, 6) Merja Korpela S 61,99. - pisteet: 11-11.

4x400 m: 1) Ruotsi 3.37,05 (Josefine Magnusson, Lisa Duffy, Matilda Hellqvist, Moa Hjelmer), 2) Suomi 3.38,14 (Milja Thureson, Mette Baas, Aino Pulkkinen, Viivi Lehikoinen). - pisteet: 2-5.

Miehet:

200 m (0,0): 1) Oskari Lehtonen S 20,96, 2) Tom Kling-Baptiste R 21,03, 3) Henrik Larsson R 21,12, 4) Viljami Kaasalainen S 21,32, 5) Roope Saarinen S 21,40, 6) Dennis Forsman R 21,73. - pisteet: 12-10.

1 500 m: 1) Topi Raitanen S 3.45,45, 2) Kalle Berglund R 3.45,67, 3) Joonas Rinne S 3.46,95, 4) Elmar Engholm R 3.48,51, 5) Tuomo Salonen S 3.51,56, 6) Daniel Lundgren R 3.52,67. - pisteet: 13-9.

5 000 m: 1) Suldan Hassan R 14.35,46, 2) Emil Danielsson R 14.36,77, 3) Arttu Vattulainen S 14.37,57, 4) Amanuel Gergis R 14.38,13, 5) Eero Saleva S 14.38,56, 6) Jaakko Piesanen S 14.53,15. - pisteet: 7-15.

110 m aj (+0,2): 1) Elmo Lakka S 13,72, 2) Max Hrelja R 13,90, 3) Anton Levin R 14,16, 4) Ilari Manninen S 14,21, 5) Hampus Widlund R 14,26, 6) Valtteri Kalliokulju S 14,69. - pisteet: 11-11.

400 m aj: 1) Carl Bengtström R 50,61, 2) Isak Andersson R 50,79, 3) Hampus Widlund R 51,41, 4) Jonni Blomqvist S 52,72, 5) Petteri Monni S 53,19, 6) Joni Vainio-Kaila S 53,46. - pisteet: 6-16.

Seiväs: 1) Melker Svärd Jacobsson R 545, 2) Tomas Wecksten S 540, 3) Urho Kujanpää S 525, 4) Tommi Holttinen S 515, 5) Rasmus Carlsson R 505, 6) Micael Fagö R 485. - pisteet: 12-10.

Kolmiloikka: 1) Simo Lipsanen S 16,31, 2) Topias Koukkula S 15,40, 3) Arttu Tyystjärvi S 15,29, 4) Erik Ehrlin R 15,18, 5) Moteba Mbumba R 14,93, 6) Daniel Lennartsson R 14,77. - pisteet: 16-6.

Kiekko: 1) Daniel Ståhl R 68,00, 2) Simon Pettersson R 63,16, 3) Axel Härstedt R 61,56, 4) Oskari Perälampi S 57,14, 5) Pyry Niskala S 55,72, 6) Frantz Kruger S 55,58. - pisteet: 6-16.

Keihäs: 1) Antti Ruuskanen S 82,25, 2) Oliver Helander S 79,22, 3) Toni Kuusela S 75,96, 4) Kim Amb R 75,46, 5) Jiannis Smalios R 73,81, 6) Simon Litzell R 70,72. - pisteet: 16-6-

4x400 m: 1) Ruotsi 3.09,37 (Anton Sigurdsson, Felix Francois, Hampus Widlund, Erik Martinsson), 2) Suomi 3.10,14 (Eljas Aalto, Christoffer Envall, Filiph Johansson, Markus Teijula). - pisteet: 2-5.

Kävelyt (erillinen maaottelu):

Naiset, 5 000 m: 1) Elisa Neuvonen S 22.44,56, 2) Hele Haapaniemi S 23.06,74, 3) Tiia Kuikka S 23.12,29, 4) Monica Svensson R 24.09,23, 5) Ellinor Hogrell R 29.08,83, 6) Julia Ibrahim R 30.33,08. - pisteet: 16-6.

Miehet, 10 000 m: 1) Perseus Karlström R 38.39,28, 2) Veli-Matti Partanen S 38.44,13, 3) Ato Ibanez R 40.24,99, 4) Jarkko Kinnunen S 40.42,44, 5) Anders Hansson R 42.20,79, 6) Aleksi Ojala S 42.49,86. - pisteet: 9-13.

STT

Kommentoi




Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi