Näin päättyi nuorten Ruotsi-ottelu Tampereella: tulokset ja pisteet lajeittain

Yleisurheilun 17-vuotiaiden Suomi-Ruotsi-maaottelu Tampereella, päätöspäivän tulokset:

Loppupisteet:

Pojat: Suomi-Ruotsi 89-112

Tytöt: Suomi-Ruotsi 109-91

Pojat:

100 m (+0,3): 1) Zion Eriksson R 10,88, 2) Oliwer Danielsson R 10,89, 3) Severi Mäntylä S 10,92, 4) Niilo Mustalahti S 11,06. Pisteet: 3-8.

200 m (+1,0): 1) Eero Hirvinen S 21,43, 2) Gabriel Gunnarsson R 21,77, 3) Sidney Leger R 22,00, 4) Niilo Mustalahti S 22,14. Pisteet: 6-5.

400 m: 1) Emil Johansson R 48,90, 2) Joel Turkka S 49,50, 3) Simon Martinsson R 49,80, 4) Olli Ahlgren S 51,20. Pisteet: 4-7.

800 m: 1) Josef Wallenlind R 1.57,10, 2) Atte Nevala S 1.57,56, 3) Gustav Gahne R 1.58,88, 4) Johannes Helander S 2.00,77. Pisteet: 4-7.

1500 m: 1) Anton Axelsson R 4.07,56, 2) Julius Mäkinen S 4.10,73, 3) Jonatan Edman R 4.15,93, 4) Tuure Haapanen S 4.16,20. Pisteet: 4-7.

3000 m: 1) Eemil Helander S 8.46,99, 2) Emil Millan de la Oliva R 8.48,80, 3) Markus Engsner R 8.58,87, 4) Mustafe Muuse S 9.00,69. Pisteet: 6-5.

2000 m ej: 1) Omar Nuur R 5.53,48, 2) Santtu Heikkinen S 6.13,82, 3) Emil Millan de la Oliva R 6.13,83, 4) Walte Hautala S 6.19,52. Pisteet: 4-7.

400 m aj: 1) Johan Claeson R 54,33, 2) Batuhan Yildirim S 55,54, 3) Karl WÂllgren R 55,75, 4) Jussi Julkunen S 56,70. Pisteet: 4-7.

110 m aj: (+1,4): 1) Eero Hirvinen S 13,76, 2) Benjamin Tinglöf R 13,89, 3) Juuso Peltola S 14,08, 4) Ludvig All R 14,69. Pisteet: 7-4.

Korkeus : 1) Arttu Mattila S 199, 2) Philip Ryding R 197, 3) Elias Sahlin R 195, 4) Ville Tuki S 192. Pisteet: 6-5.

Seiväs: 1) Carl Af Forselles R 480, 2) Emil Carlsson R 470, 3) Jami Siira S 440, 4) Severi Niittymäki S 420, Pisteet: 3-8.

Pituus: 1) Erik Johansson R 7,12, 2) Tomi Valkama S 7,01, 3) Henrik Renz R 6,93, 4) Otto Pulkkinen S 6,67. Pisteet: 4-7.

Kolmiloikka: 1) Oliver Kärki S 14,71, 2) Caleb Conable R 14,61, 3) Aapo Karvinen S 14,37, 4) Oskar Weidenholm R 14,07. Pisteet: 7-4.

Kuula: 1) Arvid Mägi Theorin R 18,62, 2) Vesa Leveelahti S 17,74, 3) Danijel Milenkovic R 17,50, 4) Miikka Oinonen S 15,53. Pisteet: 4-7.

Kiekko: 1) Johannes Lilius R 55,51, 2) Antti Pränni S 55,25, 3) Leo Janen R 51,36, 4) Rami Kankaanpää S 50,63. Pisteet: 4-7.

Moukari: 1) Oskari Lahtinen S 70,95, 2) Andreas Henriksson R 70,91, 3) Kimi Rinnekari S 63,49, 4) Hugo Sörby R 63,16. Pisteet: 7-4

Keihäs: 1) Topias Laine S 73,69, 2) Juho Järvinen S 61,29, 3) Pontus Lundqvist R 53,85, 4) Robin Isaksson R 51,08. Pisteet: 8-3.

4 x 100 m: 1) Ruotsi 41,36, (Sidney Leger, Oliwer Danielsson, Gabriel Gunnarsson, Zion Eriksson), 2) Suomi 41,49, (Juuso Peltola, Niilo Mustalahti, Severi Mäntylä, Joel Turkka). Pisteet: 2-5.

4 x 400 m: 1) Ruotsi 3.22,72, (Johan Claeson, Gustav Gahne, Simon Martinsson, Emil Johansson), 2) Suomi 3.32,34, (Olli Ahlgren, Jussi Julkunen, Batuhan Yildirim, Joel Turkka). Pisteet: 2-5.

Tytöt:

100 m: (-0,2): 1) Johanna Kylmänen S 11,89, 2) Kerttu Latvala S 12,05, 3) Nikki Anderberg R 12,07, 4) Samantha Oware R 12,47. Pisteet: 8-3

200 m: (+1,1): 1) Kajsa Kjellergren R 24,31, 2) Kerttu Latvala S 24,55, 3) Wilma Rosenqvist R 24,81, 4) Minttu-Maaria Alanen S 25,97. Pisteet: 4-7.

400 m: 1) Lovisa Skoglund R 57,23, 2) Erin Karjalahti S 57,90, 3) Riina Heikkonen S 59,00, 4) Hanna Enlund R 59,29. Pisteet: 5-6.

800 m: 1) Lovisa Bivstedt R 2.11,19, 2) Veera Hakomäki S 2.11,99, 3) Alisa Virtanen S 2.14,59, 4) Wilma Nielsen R 2.16,18. Pisteet: 5-6.

1500 m: 1) Nathalie Blomqvist S 4.26,06, 2) GaÎl De Coninck R 4.32,06, 3) Ebba Berglin R 4.43,45, 4) Ella Koskiniemi S 4.50,68. Pisteet: 6-5

3000 m: 1) Moona Korkealaakso S 9.46,06, 2) Elsa Wallenius R 9.52,29, 3) Tilda Östberg R 9.56,74, 4) Heljä-Viivi Unkila S 9.57,49. Pisteet: 6-5.

2000 m ej: 1) Lotta Mäkinen S 6.47,04, 2) Ellinor Aurell R 6.54,38, 3) Anni Penttilä S 7.04,84, 4) Malin Jonson R 7.07,45. Pisteet: 7-4

400 m aj: 1) Kia Laisi S 1.00,35, 2) Julia Wennersten R 1.01,94, 3) Pinja Heinonen S 1.03,88, 4) Sandra Jonsson R 1.05,62. Pisteet: 7-4

100 m aj: (+1,0): 1) Sonja Stång S 13,82, 2) Freja Andersdotter R 14,10, 3) Olivia Stridh R 14,46, Tanja Kokkonen S DQ. Pisteet: 5-5.

Korkeus: 1) Inka Mehtola S 170, 1) Milka Riiali S 170, 3) Lovisa Lindholm R 170, 4) Tilde Gudmundsson R 166. Pisteet: 8-3.

Seiväs: 1) Sandra Alvero R 394, 2) Alva Sundin R 394, 3) Kiia Jullenmaa S 366, 4) Minttu Koskiaho S 366. Pisteet: 3-8.

Pituus: 1) Tilde Johansson R 6,08, 2) Jessica Kähärä S 5,86, 3) Nea Lento S 5,75, 4) Klara RÂdbo R 5,58. Pisteet: 5-6.

Kolmiloikka: 1) Maja Åskag R 12,79, 2) Nea Lento S 12,14, 3) Ella Nisula S 12,07, 4) Cornelia Nilsson R 11,52. Pisteet: 5-6.

Kuula: 1) Emilia Kangas S 15,02, 2) Victoria Quainoo R 14,75, 3) Annukka Saalismaa S 14,60, 4) Emilia Malmehed R 14,31. Pisteet: 7-4

Kiekko: 1) Roosa Naula S 45,98, 2) Sanni Kuparinen S 44,11, 3) Amanda Fridberg R 41,54, 4) Molly Broback R 38,85. Pisteet: 8-3.

Moukari: 1) Sara Killinen S 68,98, 2) Silja Kosonen S 64,66, 3) Jennifer Andersson R 58,60, 4) Hillevi Carlsson R 58,40. Pisteet: 8-3

Keihäs: 1) Venla Peltola S 50,52, 2) Elin Källberg S 49,01, 3) Tilda Bergström R 40,59, 4) Amanda Rask R 34,49. Pisteet: 8-3.

4 x 100 m: 1) Ruotsi 46,02, (Kajsa Kjellergren, Nikki Anderberg, Freja Andersdotter, Wilma Rosenqvist), 2) Suomi 46,56, (Tanja Kokkonen, Kerttu Latvala, Sonja Stång, Johanna Kylmänen). Pisteet: 2-5.

4 x 400 m: 1) Ruotsi 3.48,03, (Lovisa Skoglund, Lovisa Bivstedt, Julia Wennersten, GaÎl De Coninck), 2) Suomi 3.53,03, (Erin Karjalahti, Johanna Kylmänen, Pinja Heinonen, Riina Heikkonen). Pisteet: 2-5. Pisteet: 2-5.

Kommentoi




Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi