Kiekko

Sport-hyökkääjä Kiviranta lähtee MM-turnaukseen, puolustaja Sund putosi joukkueesta

Vaasan Sportin hyökkääjä Joel Kiviranta on valittu jääkiekon MM-turnaukseen lähtevään joukkueeseen.

Suomen valmennusjohto on valinnut joukkueen perjantaina Slovakian Bratislavassa ja Kosicessa käynnistyviin MM-kisoihin, ja valinnat julkistettiin myöhään sunnuntai-iltana.

Neljän viikon MM-kisoihin valmistava leiritys päättyi tänään Tshekin EHT:n viimeiseen otteluun, jonka jälkeen oli vaikeiden valintojen aika.

– Moni pelaaja on ollut koko neljän viikon leirityksen mukana ja matkan varrella mukaan liittyi pelaajia, jotka omalta osaltaan täydensivät joukkuetta hienosti. Kaikki mukana olleet pelasivat valmistavissa otteluissa niin hyvin, ettei valintoja ollut missään nimessä helppo tehdä, päävalmentaja Jukka Jalonen sanoi tiedotteessa.

– Myös kauden aikana pelatuissa turnauksissa meillä on ollut kokoonpanossa paljon hyviä pelaajia ja haluammekin kiittää kaikkia maajoukkueessa mukana olleita heidän panoksestaan Leijonille.

MM-kisoihin matkaavaan joukkueeseen Jalonen on tyytyväinen.

– Olemme erittäin tyytyväisiä valittuun joukkueeseen, tästä on hyvä lähteä MM-kisoihin. Yhdeksästä valmistavasta ottelusta tuli seitsemän voittoa, joten oikealla tiellä ollaan, Jalonen summaa.

Tshekin EHT:n jälkeen joukkueesta jäävät pois maalivahti Eetu Laurikainen, puolustajat Otto Leskinen, Tony Sund ja Juuso Vainio sekä hyökkääjät Joonas Nättinen ja Arttu Ruotsalainen.

Liigan finaaleissa pelanneesta Oulun Kärpistä MM-joukkueeseen liittyvät mukaan puolustajat Jani Hakanpää ja Atte Ohtamaa sekä maalivahti Veini Vehviläinen.

Jääkiekon liigamestaruuden lauantaina voittaneesta Hämeenlinnan Pallokerhosta ei joukkueessa ole ainuttakaan pelaajaa

Leijonat MM-kisoihin

Maalivahdit: Kevin Lankinen, Rockford IceHogs, Veini Vehviläinen, Kärpät, Jussi Olkinuora, Pelicans.

Puolustajat: Mikko Lehtonen, HV71, Oliwer Kaski, Pelicans, Henri Jokiharju, Chicago Blackhawks, Petteri Lindbohm, Lausanne HC, Miika Koivisto, Dynamo Moskova, Atte Ohtamaa, Kärpät, Jani Hakanpää, Kärpät, Niko Mikkola, San Antonio Rampage.

Hyökkääjät: Marko Anttila, Jokerit, Arttu Ilomäki, Lukko, Veli-Matti Savinainen, Kunlun Red Star, Niko Ojamäki, Tappara, Juhani Tyrväinen, HIFK, Kaapo Kakko, TPS, Toni Rajala, EHC Biel, Eetu Luostarinen, KalPa, Joel Kiviranta, Sport, Sakari Manninen, Jokerit, Kristian Kuusela, Tappara, Jere Sallinen, Örebro HK, Harri Pesonen, SCL Tigers, Juho Lammikko, Florida Panthers

Suomen ohjelma

10.5. klo 17.15 Suomi-Kanada (Kosice, SVK)

11.5. klo 21.15 Slovakia-Suomi (Kosice, SVK)

13.5. klo 17.15 USA-Suomi (Kosice, SVK)

16.5. klo 21.15 Suomi-Tanska (Kosice, SVK)

17.5. klo 21.15 Suomi-Iso-Britannia (Kosice, SVK)

19.5. klo 21.15 Ranska-Suomi (Kosice, SVK)

21.5. klo 13.15 Suomi-Saksa (Kosice, SVK)

23.5. klo 17.15/21.15 puolivälierät (Kosice/Bratislava, SVK)

25.5. klo 16.15/20.15 välierät (Bratislava, SVK)

26.5. klo 16.45/21.15 mitalipelit (Bratislava, SVK)

Lähde: Suomen jääkiekkoliiton tiedote



Luetuimmat urheilu-uutiset
  • Viikko
  • Kuukausi